Rodzaje drewna

10/20/2021 4 min read

Do projektów związanych z pirografią należy użyć dobrze wysuszonego drzewa, najlepiej liściastego.
Idealne będzie drewno buku, brzozy, jaworu, klonu lub dębu. Drewno z drzew liściastych ma lepszą strukturę słojów
niż drewno iglaste, a co za tym idzie będzie znacznie przyjemniejsze do wypalania.
Drewno iglaste ma wyraźniejsze słoje, które podczas pracy, gdy podniesiemy im temperaturę,
mogą puścić żywicę i znacznie utrudnić nam dokończenie projektu.
Moim ulubionym rodzajem drewna do zabawy z pirografią jest buk, brzoza i akacja :)

Brzoza

Brzoza to gatunek drzewa liściastego. Posiada jasne drewno o żółtawobiałym lub czerwono-białym odcieniu. Brzoza znana jest ze swojej charakterystycznej białej kory, choć istnieją odmiany brzozy o korze ciemnoczerwonej czy nawet czarnej. Drewno brzozowe jest zaliczane do miękkiego, dzięki czemu jest łatwe w obróbce.

Dąb

Dąb to gatunek drzewa liściastego. Drewno dębu ma miodowo-złoty kolor, z prostymi i równomiernie rozłożonymi słojami. Jest to drewno ciężkie i twarde, choć łatwe w obróbce: cięciu, skrawaniu, gięciu, klejeniu, barwieniu. Dębina jest podatna na pęknięcia podczas suszenia.

Buk

Buk to jedno z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w Polsce. Jego drewno ma kolor różowawy lub żółtawy z lekkim fioletowym odcieniem. Buczyna zalicza się do gatunków o wysokiej twardości drewna, a jednocześnie jest prosta w obróbce. Jest to mój numer 1 jeśli chodzi o materiał do pirografii :)

Akacja

Akacja to drewno trwałe, dość twarde, ale też elastyczne. Dzięki swojej wyjątkowej odporności na wpływy atmosferyczne i bardzo dużej wytrzymałości idealnie nadaje się na meble ogrodowe. Dobrze reaguje na suszenie i jest wyjątkowo odporne na zarysowania. Ma cienką korę o barwie szarej bądź lekko brązowej.

Czereśnia

Drewno czereśni ma delikatnie czerwonawe zabarwienie z lekkim połyskiem, co sprawia że jest chętnie wykorzystywane do tworzenia ozdób lub w meblarstwie. Drewno czereśni chętnie poddaje się obróbce przy pomocy większości narzędzi. Nadaje się do toczenia, łupania, strugania, wiercenia, frezowania itd. Drewno średnio twarde.

Grusza

Grusza to jeden z najpopularniejszych w Polsce gatunków drzew bądź dużych krzewów owocowych. Drewno gruszy jest wysoko cenione i poszukiwane. Ma przyjemny, ciepły kolor (barwy szarej lub szaro-czerwonej,). Drewno twarde o średniej gęstości. Ma doskonałe właściwości do obróbki, dlatego często wykorzystywane w stolarstwie.

Jabłoń

Drewno jabłoni jest jednym z najbardziej dekoracyjnych polskich gatunków. Właściwości fizyczne sprawiają, że jabłoń jest idealna do prac tokarskich. Drewno jest twarde i ma wysoką gęstość, dobrze się je poleruje i wykańcza olejami lub bejcami. W trakcie obróbki wydziela słodkawy zapach.

Orzech

Jeden z bardziej szlachetnych gatunków drewna. Chętnie używany w rzemiośle artystycznym. Jest to drewno łatwe w obróbce: cięciu, struganiu, frezowaniu czy toczeniu. Nie ma trudności w jego szlifowaniu, a także malowaniu. Jego wyraźne słoje pięknie wyglądają po nałożeniu oleju. Drewno orzechowe jest twarde, średnio ciężkie, łatwo łupliwe.

Sosna

Najpopularniejsze drewno iglaste w Polsce. Drewno bardzo lekkie i miękkie, średnio trwałe, przyjemnie pachnie z powodu silnego żywicowania. Barwa żółtawobiała, czasem czerwono-biała. Drewno sosny jest łatwe w obróbce mechanicznej, łatwo wysuszyć, ale ma skłonności do pęknięć i wypaczeń. Żywica przeszkadza podczas wypalania.

Modrzew

Modrzew to jeden z gatunków drewna iglastego. Drewno ma lekko żółtawo-czerwonawy odcień, nieregularnie rozłożone sęki, charakteryzuje się także dużą ilością żywic i jest bardzo aromatyczne (co sprawia, że ciężko zdobi się modrzew metodą pirografii). Drewno wytrzymałe i twarde.